بررسی علل کم شنوایی

علل کم شنوایی

بررسی علل کم شنوایی و را ههای تشخیص و درمان

برای اینکه علل کم شنوایی را بشناسیم بهتر است ابتدا گوش را بشناسیم. گوش به عنوان اندام شنوایی انسان به سه بخش تقسیم می شود. گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی. هر کدام از این سه بخش گوش ویژگی ها و کارائی های مخصوص خود را دارند که ممکن است به دلایل مختلف دچار عوارض خاصی شده و از ارائه ویژگی های خود باز می مانند.

جهت آگاهی از دلایل کم شنوایی در ادامه متن با ما همراه باشید.

گوش خارجی :

معمولا میزان زیاد جرم گوش (موم یا واکس) در گوش خارجی یا عفونت و التهابات کانال گوش می تواند باعث آسیب به گوش خارجی شود. اینگونه اختلالات معمولا به راحتی قابل درمانند. فقط باید قبل از اینکه باعث کم شنوایی شوند، برطرف گردند.

درمان ناشنوایی ناگهانی

گوش میانی:

پاره شدن پرده گوش، عفونت و اتواسکلروز (سخت شدن و تجمع کلسیم در اطراف استخوان رکابی گوش که مانع از حرکت آن می شود)، از آسیب های وارده به گوش میانی هستند.

بسیاری از مشکلات گوش خارجی و گوش میانی با دارو یا جراحی به طور موفقیت آمیز قابل درمان هستند و اگر هم نباشند با استفاده از سمعک، فرد می تواند از باقی مانده شنوایی خود به خوبی استفاده کند.

گوش داخلی:

اغلب کم شنوایی ها ناشی از آسیب به گوش داخلی است. دلایل این آسیب ها شامل، افزایش سن، در معرض صداهای بلند بودن، مصرف برخی داروها، بیماری های دوران کودکی، ژنتیک و صدمه و آسیب به سر است. در این حالات، سلول های ظریف مویی در حلزون آسیب دیده و به این ترتیب سیگنال های صدا به مغز منتقل نخواهد شد. در کل،آسیب به گوش داخلی، قابل برگشت نیست ولی با یک سمعک خوب می توان به میزان زیادی آن را جبران کرد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *