آنچه در این مطلب میخوانید ...

نوار گوش چیست؟

تفسیر نوار گوش، یکی از کمک کننده ترین روش ها برای پیدا کردن درمان مناسب بیماری های گوش است. در واقع آستانه های شنوایی، توسط نوار گوش صورت می گیرد. نام دیگر نوار گوش ادیوگرام است. ادیوگرام، یک فرم با طراحی خاص محسوب می شود. در واقع نوار گوش وظیفه مشخص کردن میزان و نوع کم شنوایی افراد را بر عهده دارد. ادیوگرام در واقع نمودار شنوایی سنجی و تفسیر نوار گوش است که بعد از انجام ادیومتری رسم می شود.

هدف از آزمون ادیومتری به دست آوردن آستانه فرکانسی فرد در هر گوش می باشد. دو نوع آستانه گیری در شنوایی سنجی صورت می گیرد: آستانه راه هوایی که با گذاشتن هدفون بر روی گوش و فرستادن صدا از طریق گوش خارجی، میانی و در نهایت گوش داخلی باعث تحریک حلزون و پاسخ بیمار می شود. آستانه گیری راه استخوانی که با گذاشتن یک مرتعش کننده بر روی پیشانی یا پشت گوش بر روی استخوان ماستویید به دست می آید.

ارتعاش از طریق جمجمه وارد حلزون می شود و باعث تحریک حلزون گوش می شود.در علم شنوایی شناسی، آستانه راه استخوانی را با BC نشان می دهند. مرکز شنوایی سنجی و تفسیر ادیومتری ماهان سمعک آماده ارائه خدمات تخصصی به بیماران و مراجعه کنندگان عزیز می باشد . برای رزرو نوبت تفسیر نوار گوش در اصفهان با شماره های درج شده در پاورقی سایت تماس بگیرید .

1 ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی

تفسیر نوار گوش

تفسیر ادیومتری، یک پروسه با فرکانس های متفاوت است. هنگام بررسی شنوایی افراد، متخصص شنوایی فرکانس ها با طول موج های متفاوتی را در محیط پخش می کند. متخصص در ابتدا آهسته ترین صدایی که برای فرد قابل شنیدن بوده است را ثبت و نشانه گذاری می نماید. این صوت را آستانه شنوایی می گویند. تفسیر ادیوگرام، شامل دو محور در فرم است. این محور ها محور های  xو y هستند. محور عمودی شدت و محور افقی بسامد را در نوار گوش مشخص می کند.

واحد اندازه گیری شدت صوت، دسی بل است و اندازه حاصل از شدت صوت بین ۱۰ تا ۱۲ دسی بل می باشد. بسامد نیز با واحد فرکانس یا هرتز شناخته می شود.  برای رسم ادیوگرام قرارداد هایی بین المللی وجود دارد که شنوایی شناسان از آن تبعیت می کنند. بر روی محور عمودی یا محور Y شدت اکوستیکی را نشان می دهند. واحد ان دسی بل می باشد. شدت از ۰ تا ۱۲۰ می باشد.

برای تفسیر ادیومتری یا همان نوار گوش خود می توانید از متخصصان ماهان سمعک کمک بگیرید . شماره تماس های مرکز ماهان سمعک در پایین این صفحه درج شده است .

بر روی محور افقی یا محور X فرکانس ها را نشان می دهند.آستانه های فرکانس های ۲۵۰ ، ۵۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۲۰۰۰ ، ۴۰۰۰ و ۸۰۰۰ را بر روی ادیوگرام نمایش می دهند. فرکانس های کمتر دارای صدای بم و فرکانس های بالاتر صدای زیر می باشند. همان گونه که در شکل نشان داده شده است بسته به اینکه آستانه های فرد در کجای ادیوگرام باشند، میزان شنوایی فرد مشخص می شود. در ادامه میزان شنوایی هر فرد را با واحد دسی بل بررسی می کنیم.

568 ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی
 • نرمال: اگر آستانه ها زیر ۲۰ دسی بل باشد شنوایی فرد در محدوده نرمال می باشد.
 • ملایم: آستانه فرد بین ۲۶ تا ۴۰ دسی بل می باشد
 • متوسط: آستانه فرد بین ۴۱ تا ۵۵ دسی بل می باشد.
 • متوسط تا شدید: آستانه فرد بین ۵۶ تا ۷۰ می باشد.
 • شدید: آستانه فرد بین ۷۰ تا ۹۰ دسی بل می باشد.
 • عمیق: آستانه فرد بیش تر از ۹۰ دسی بل می باشد.
677538 ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی
376 ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی

تفسیر نوار گوش در اصفهان :

با توجه به شکل روبه رو مشخص می شود که در ادیوگرام یا نوار گوش، برای گوش چپ و راست علایم خاصی در نظر گرفته شده است. رنگ قرمز مربوط به گوش راست و رنگ آبی مربوط به گوش چپ می باشد. برای آستانه های راه هوایی گوش راست علامت دایره قرمز و برای آستانه های راه هوایی گوش چپ علامت ضربدر آبی در نظر می گیرند. جهت تفسیر ادیومتری خود یا اطرافیانتان می توانید به مرکز تخصصی ماهان سمعک مراجعه کنید . پیش از مراجعه به مطب، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و نوبت خود را به صورت تلفنی رزرو کنید.

آستانه های راه استخوانی گوش راست را با علامت < که به سمت راست است و آستانه های راه استخوانی گوش چپ را با علامت > که به سمت چپ است، نشان می دهند. حالا براساس تفسیر نوار گوش یا ادیوگرام می خواهیم نوع کم شنوایی را تشخیص دهیم. به صورت کلی از یک نوار گوش می توان به نوع و میزان کم شنوایی پی برد. در مورد میزان کم شنوایی در بالا توضیح داده شد.

انواع نوار گوش بزرگسالان

تفسیر نوار گوش در اصفهان، برای مشخص شدن میزان کم شنوایی و تشخیص روش درمان آن بسیار مفید و کاربردی است. به طور کلی نتایج حاصل از تست های شنوایی را ادیوگرام یا نوار گوش می گویند. برای بزرگسالان دو نوع تست شنوایی وجود دارد که از آن ها می توان به تست شنوایی با تون خالص و تست شنوایی abr  اشاره کرد.

تفسیر نوار گوش در اصفهان و جواب حاصل از تست های شنوایی بسیار مهم و حائز اهمیت است. در تست شنوایی با تون خالص فردی که باید تست دهد را به یک اتاقک وارد می کنند. بعد از ورود یک هدفون مخصوص، به فرد داده می شود. سپس متخصص شنوایی، صداهایی با فرکانس های مختلف پخش می کند. کنار فرد، یک دکمه وجود دارد که پس از شنیدن هر صدا آن دکمه را فشار می دهد. این کار به این معنی است که صدا را به طور واضح شنیده است. متخصصین از این طریق میزان کم شنوایی فرد، نوع بیماری و شدت آن را تعیین می کنند.

تست شنوایی بعدی برای بزرگسالان، تست شنوایی abr  است. معمولا این تست برای افرادی مناسب است که از کم شنوایی خود مطلع نیستند. در این تست سه الکترود وجود دارد و آن الکترود ها را به پیشانی، بین ابروها و پشت گوش وصل می کنند. الکترود های موجود در تست abr  می توانند امواج عصبی را بررسی و میزان کم شنوایی را تعیین کنند. نکته مهم این است که این تست هیچگونه آسیبی به مغز وارد نمی کند.

تفسیر نوار گوش

نوار گوش کودکان

تفسیر نوار گوش می تواند برای کودکان و نوزادان نیز صورت بگیرد. در روز های اولیه به دنیا آمدن نوزاد، غربالگری های شنوایی سنجی برایشان انجام می شود. در بعضی مواقع به تست شنوایی سنجی، برای کودک نیاز است. تست های مربوط به کودکان شامل موارد مختلفی می باشد.

 • تست OAE: این تست، یکی از پر سرعت ترین تست های شنوایی سنجی است. این تست از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و برای نوزادانی که سه روز از به دنیا آمدنشان می گذرد؛ انجام می شود.
 • تست تمپانومتری: این تست، در تعیین میزان کم شنوایی، فاقد نقش است. تست تمپانومتری فقط در تشخیص نوع کم شنوایی نقش دارد. برای انجام تست تمپانومتری، یک لوله وارد گوش می شود. معمولا این تست در مرکز های شنوایی سنجی انجام می شود.
 • تست ABR: یکی از دقیق ترین تست های شنوایی سنجی برای کودکان، این تست است. برخلاف تست تمپانومتری، در تست ABR می توان میزان کم شنوایی را مشخص کرد.

تفسیر نوار گوش و علامت های آن

تفسیر نوار گوش، علامت های زیادی را شامل می شود. در نوار گوش، آستانه گوش راست را با رنگ قرمز نشان می دهند. همین آستانه را برای گوش چپ با رنگ آبی نمایش می دهند. راه هوایی در ادیوگرام، با علامت AC و راه استخوانی با علامت BC نشان داده می شود.

خرید و فروش سمعک اصفهان

تفاوت نوار گوش و تست شنوایی

تفسیر نوار گوش از مهم ترین قسمت های تشخیص بیماری های مربوط به گوش است. تست شنوایی نیز به گونه ای است که فردی که می خواهد تست دهد در این فرایند کمک می کند و با کمک فرد، می توان میزان شنوایی را تعیین کرد. در واقع همان طور که در طول مقاله گفته شد؛ در تست شنوایی، فرد به کمک یک هدفون و دکمه مشخص می کند که کدام صدا ها را می شنود. اگر به هر دلیلی تست شنوایی پاسخ گو نبود؛ از نوار گوش استفاده می شود.

آناتومی گوش

گوش، یک اندام حسی در بدن انسان محسوب می شود. گوش انسان به صورت کلی به سه بخش اصلی تقسیم بندی می شود. از این سه قسمت می توان به گوش خارجی، گوش میانی و داخلی اشاره کرد. رسیدن پیغام های صوتی به مغز با تبدیل امواج صوتی به الکتریکی انجام می شود.

گوش خارجی، همان قسمتی است که قابل مشاهده می باشد و به اصطلاح به آن لاله گوش می گویند. وظیفه اصلی گوش خارجی، دریافت امواج صوتی است که تولید و در هوا منتشر شده اند. در مرحله بعدی گوش خارجی، امواج صوتی را را به سوی گوش میانی می فرستد. گوش خارجی با داشتن جرم مخصوص از ورود هرگونه عفونت به گوش جلوگیری می کند. گوش خارجی در نهایت به پرده ای به نام پرده ی صماخ می رسد.

گوش میانی همان طور که از نامش پیداست؛ بین گوش داخلی و خارجی قرار گرفته است. وظیفه اصلی گوش میانی، دریافت صوت از گوش خارجی و فرستادن آن برای گوش داخلی است. در گوش، یک دریچه به نام دریچه بیضی وجود دارد. گوش میانی این توانایی را دارد که امواج صوتی را به لرزش تبدیل کند و این لرزش را از طریق دریچه بیضی به گوش داخلی ارسال کند. این اعمال و ارسال، توسط پرده و استخوانچه ها صورت می گیرد. استخوانچه های گوش از ریزترین استخوان ها در کل بدن محسوب می شوند.

گوش داخلی بخشی است که عملا تحریک های عصبی در آن قسمت شروع می شود. در گوش داخلی، بخشی به نام حلزون شنوایی وجود دارد. حلزون شنوایی از یک مایع با هزاران مژک تشکیل شده است. امواج صوتی، سبب حرکت مژک ها می شود و در نهایت پیام عصبی به مغز ارسال و صدا شنیده می شود.

جهت تفسیر ادیومتری یا تفسیر نوار گوش خود با شماره های درج شده در پاورقی سایت تماس حاصل فرمایید و یا به مرکز شنوایی سنجی ماهان سمعک مراجعه کنید .

audiologist ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی

قیمت تست شنوایی و کاربرد های آن

تفسیر نوار گوش، در تشخیص و درمان بیماری های گوش بسیار کاربردی است. هزینه این تست ها نیز مشخص شده است. این هزینه، توسط وزارت بهداشت و درمان از قبل تعیین شده است. اولین تست، تست ادیومتری است. این تست، میزان کم شنوایی و نوع آن را مشخص می کند. قیمت این تست ۳۶ هزار تومان می باشد. تست تمپانومتری برای بررسی سلامت پرده گوش و قسمت های دیگر از جمله عفونت های گوش میانی کاربرد دارد و هزینه آن ۲۸ هزار تومان است.

تست وزوز گوش، سومین تست است که با هزینه ۳۸ هزار تومان انجام می شود. چهارمین تست OAE است. این تست برای بررسی سلامت حلزون گوش در نوزادان می باشد و هزینه مربوط به این تست ۳۰ هزار تومان است. تست ABR از مهم ترین تست های مربوط به شنوایی است. هزینه این تست نسبت به دیگر موارد بیشتر و مبلغ ۱۰۰ هزارتومان است.

تست تمپانومتری

 تست تمپانومتری کمک می کند تا دریابیم گوش میانی و پرده گوش تا چه اندازه به خوبی کار می کنند. مقداری هوا به داخل گوش فرستاده می شود، این هوا به پرده گوش فشار وارد می آورد، سپس میزان پاسخ گوش به این فشار ثبت می شود.

اگر برای مثال، پرده گوش حرکت نکند این می تواند نشان دهنده آن باشد که پشت پرده یعنی در گوش میانی، مایع تجمع یافته که خود نشانه اوتیت یا عفونت گوش میانی است. جهت انجام تست های شنوایی یا تفسیر نوار گوش خود می توانید به مرکز تخصصی ماهان سمعک اصفهان مراجعه کنید . توجه فرمایید پیش از مراجعه حضوری به مرکز می بایست از طریق راه های ارتباطی و شماره تلفن های درج شده در سایت نوبت خود را رزرو کنید .

تستهای فیزیولوژیکی و الکتروفیزیولوژیکی :

Auditory Brain stem Response :ABR یا تست شنوایی پاسخ ساقه مغز، در واقع در این تست با استفاده از دستگاه مخصوصی پاسخ های الکتروفیزیولوژیک ساقه مغز به تون های ارسالی به گوش، ارزیابی و ثبت می شود. این تست از ارزش تشخیصی بالایی برای تمام سنین برخوردار بوده و همچنین برای نوزادان و کودکانی که همکاری لازم در تست معمولی را ندارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

Auditory Steady-State Response :ASSR یا تست پاسخ های پایدار شنوایی، این آزمون یکی از آزمایش های الکتروفیزیولوژیک شنوایی می باشد که قادر است بدون نیاز به همکاری بیمار آستانه های شنوایی او را تعیین کند. از آنجا که تعیین آستانه های شنوایی توسط این آزمون نیازی به توجیه فرد آزمایش شونده و پاسخ های آگاهانه وی ندارد ابزار خوبی برای ارزیابی شنوایی کودکان، سالمندان و به طور کلی افراد سخت آزمون به حساب می آید.

Oto-Acoustic Emission :OAE یا گسیل های صوتی گوش ، این تست نشانگر عملکرد حلزون گوش خواهد بود. با یک بلندگوی کوچک، صداها به درون گوش فرستاده می شود. یک میکروفون پاسخ حلزون به این صداها را ثبت می کند. به این ترتیب اطلاعات با ارزشی از نحوه عملکرد سلول های مویی در حلزون به دست می آید. پزشکان شنوایی سنجی مجموعه ماهان شما را در انجام این تست و همچنین تفسیر ادیومتری راهنمایی میکنند . 

غربالگری شنوایی :

این تست تفسیر نوار گوش در هر سنی می تواند انجام شود. این تست تنها نشان می دهد که شنوایی فرد طبیعی است یا نه. اگر فردی در تست غربالگری رد شود بایستی برای ارزیابی دقیق تر ارجاع شود. در سال های اخیر به اهمیت غربالگری شنوایی برای نوزادان پی برده شده است و در بسیاری از کشور ها تست شنوایی هنگام تولد اجباری است، چرا که هر چه کم شنوایی زودتر تشخیص داده شود، حمایت از کودک هم زودتر شروع خواهد شد.

چنانچه نیاز به تفسیر ادیومتری خود دارید کادر مجرب ماهان سمعک در این زمینه به شما کمک خواهند کرد .

Audiologist performing hearing test 1920x700 1 ⋆ ماهان سمعک اصفهان و شنوایی سنجی

آیین نامه حفاظت و بهداشت کار

ماده ۱۷۰۴۵ آیین نامه حفاظت و بهداشت کار: هرگاه در محیط کار صداها شدید و مداوم باشد اشخاصی که در آن محیط کار می کنند بایستی از وسایل حفاظتی پرده گوش استفاده نمایند. و همچنین طبق ماده ۱۷۰۴۶ آیین نامه حفاظت و بهداشت کار حفاظ پرده گوش دارای شرایط ذیل باشد: همه روزه تمیز باشند مگر انواعی که پس از یکمرتبه استعمال باید دور انداخته شوند. قبل از آنکه شخص دیگری از آن استفاده نماید ضد عفونی گردد.

ماده ۱۷۰۴۶ آیین نامه حفاظت و بهداشت کار: وسیله حفاظتی گوش ها در مقابل جرقه، ذرات فلزات و سایر اجسام خارجی باید از نوع توری زنگ نزن ، محکم و سبک با دور چرمی باشد که از پشت سر توسط فنر تسمه ای قابل تنظیم روی گوشها مستقر گردد. ماده ۱۷۰۴۸ آیین نامه حفاظت و بهداشت کار: در مواقعی که دستگاه حفاظ گوش مورد استفاده قرار نمی گیرد باید در جعبه مخصوص نگهداری شود تا در اثر تماس با روغن و چربی و سایر مواد خراب نشود.

 

بیماری های گوش

تفسیر نوار گوش از کمک کننده ترین روش ها برای تشخیص بیماری های مربوط به گوش است. گوش انسان از قسمت های بسیار حساس بدن است که به شدت در معرض بیماری های مختلف است. بیماری های گوش بسیار زیاد هستند و هرکدام علائم و روش های درمانی خاصی دارند. از بیماری های گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عفونت های گوش
 2. عفونت های زمان جنینی
 3. اتیب سروز
 4. اتو اسکلروز
 5. منیر
 6. بیماری های ارثی گوش
 7. ضربه به گوش
 8. بیماری خود ایمنی
 9. پارگی پرده گوش
 10. کم شنوایی ناشی از مسمومیتاتا دارویی
 11. وزوز گوش
 12. پیر گوشی
 13. کم شنوایی ناشی از نویز

 

درمان بیماری های گوش

تفسیر نوار گوش، کمک کننده ترین روش برای تشخیص روش درمانی مناسب برای بیماری های گوش است. به طور کلی اختلالات حاصل از بیماری های گوش، بسیار آزار دهنده هستند. برای درمان بیماری های گوش روش های مختلفی نیز وجود دارد. درمان بیماری های گوش به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود. از این سه دسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان های طبی گوش
 • جراحی گوش
 • توان بخشی گوش

بسیاری از افراد در مرحله تست های مربوط به گوش یا درمان آن به مرکز های شنوایی سنجی مراجعه می کنند. افراد در این مراکز، برای بررسی سلامت گوش خود نوار گوش انجام می دهند. ماهان سمعک از بهترین مراکز تفسیر ادیومتری یا تفسیر نوار گوش در اصفهان می باشد.

انواع کم شنوایی

کم شنوایی انتقالی:

در کم شنوایی انتقالی مشکلی در گوش خارجی یا میانی است. در ادیوگرام آستانه راه استخوانی در محدوده نرمال و آستانه راه هوایی در محدوده غیر نرمال می باشد. کم شنوایی حسی عصبی :این کم شنوایی به نوعی مربوط به گوش داخلی می باشد. زمانی که اختلالی در حلزون و یا عصب شنوایی می باشد. در تفسیر ادیومتری نیز آستانه استخوانی در محدوده غیر نرمال می باشد. آستانه راه هوایی نیز در محدوده غیر نرمال می باشد. و اختلاف این دو آستانه کمتر از ۱۵ دسی بل می باشد.

کم شنوایی آمیخته:

کم شنوایی آمیخته زمانی است که ترکیبی از کم شنوایی انتقالی و حسی عصبی اتفاق افتاده است. در نوار گوش نیز آستانه استخوانی و آستانه راه هوایی هر دو در محدوده غیر نرمال می باشند و اختلاف آنها بیشتر از ۱۵ می باشد.

راهنمایی برای بهتر شنیدن
انجام نوار گوش اصفهان

ادیومتر چیست ؟

شنوایی سنجی یا ارزیابی شنوایی بوسیله دستگاه های خاصی انجام می گیرد. یکی از این دستگاهها ادیومتر می باشد. ادیومتر به زبان خیلی ساده دستگاهی است که در فرکانس های مختلف، سیگنال های مختلف تولید می کند و از طریق یک هدفون به گوش بیمار فرستاده می شود.

بیمار با بلند کردن دست یا با فشار دادن یک دکمه از شنیدن صدای ارسالی آگاهی می دهد. تفسیر ادیومتری کار تخصصی است و نیاز به اطلاعات پزشکی در این زمینه است پس بهتر است نوار گوش توسط پزشک متخصص شنوایی سنجی تفسیر شود و بیمار در جریان شدت و نوع کم شنوایی خود قرار بگیرد.