تبریک!

شما اولین گام را در مسیر بهتر شنیدن برداشته اید. سمعک جدید شما با داشتن ویژگی های پیشرفته دیجیتالی، باعث بهبود یکفیت سیگنال، درک گفتار و راحتی شنیداری می شود. شرکت ماهان سمعک پیشرو در استفاده از جدیدترین نوآوری ها، راهکارهای مناسبی برای شنوایی بهتر عرضه کرده است.

حفظ ارتباطات افراد با یکدیگر یکی از مهم ترین هدف های این مجموعه است. ولی هدف نهایی ما فراهم آوردن بهترین تجربه شنوایی برای شما می باشد.
این سمعک متناسب با افت شنوایی و شیوه زندگی شما می باشد. شنوایی شناس شما با اعمال تغییراتی بر روی سمعک آن را متناسب با نیازهای شما تنظیم میکند.
این قسمت بعنوان دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی حاوی اطلاعاتی پیرامون مزایا و نحوه استفاده و نگهداری از سمعک شما می باشد. لطفاً آن را با دقت مطالعه نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل به شنوایی شناسان ما مراجعه نمائید.

سمعک CIC در یک نگاه:

دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

۱- دهانه میکروفن ورودی صدا

۲.-دهانه رسیور خروجی صدا

۳-محفظه باطری کنترل خاموش/ روشن

۴-دستگیره خارج نمودن سمعک

۵-ونت در صورت وجود

سمعک ITC در یک نگاه:

۱.۱ دهانه میکروفن ورودی صدا

دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

۲.۲ دهانه بلندگو خروجی صدا

۳.۳ محفظه باتری

۴.۴ ونت در صورت وجود

۵.۵ دکمه تغییر صدا کنترل خاموش/ روشن

اندازه باتری

باتری منبع تغذیه سمعک است. سایز باتری را می توان از طریق رنگ بسته آن شناسایی کرد. باتری سمعک شما ممکن است یکی از دو اندازه زیر باشد:
باتری۱۰ بسته زرد رنگ

باتری۳۱۲ بسته قهوه ای رنگ

نوع و اندازه باتری سمعک باید به درستی انتخاب شود. باتری سمعک خود را حتماً از مراکز معتبر تهیه نموده و از استفاده از باتری های متفرقه
جداً خودداری نمائید. بهتر است هنگام تعویض باتری پشت میز بنشینید تا احتمال افتادن سمعک و باتری کمتر شود.

جا گذاری باتری

۱- انگشت خود را زیر لبه درب باتری قرار داده و به آرامی رو به بالا باز کنید.

۲-باتری قدیمی را از سمت باز درب خارج نمائید.

۳- برچسب رنگی باتری جدید را بلند کنید مراقب باشید که تنها چند دقیقه قبل از استفاده برچسب آن را جدا کنید چرا که در صورت جدا کردن و عدم استفاده از باتری با گذشت زمان باتری خالی خواهد شد.

باتری جدید را به گونه ای قرار دهید که قطب + آن با علامت + حک شده روی درب باتری انطباق پیدا کند.
۴- درب باتری را کاملاً ببندید.

نکات مفید دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

•درب باتری را زیاد باز و بسته نکنید.

•درب باتری را با فشار نبندید، زیرا باعث آسیب جدی به سمعک می شود.

•در صورتی که درب باتری براحتی بسته نمی شود احتمالاً باتری را برعکس قرار داده اید.

•باتری ها را دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار دهید.

•مراقب باشید که باتری ها را سهواً به جای قرص مصرف نکنید.

•هرگز باتری را در دهان خود قرار ندهید، زیرا خطر بلعیدن آن وجود دارد. برای افزایش طول عمر باتری زمانی که از سمعک استفاده نمیکنید حتماً باتری را خارج نمائید.

پیام هشدار باتری

در صورتی که سمعک قابلیت اعلام هشدار ضعیف شدن باتری را داشته باشد شنوایی شناس می تواند این ویژگی را برای شما فعال کند. در این حالت زمانی که ولتاژ باتری سمعک ضعیف شود از سمعک صدای ۴ بوق شنیده می شود. شما باید باتری سمعک را هرچه سریع تر تعویض نمائید. در غیر این صورت پس از ۲۰ دقیقه صدای بوق ممتدی به مدت ۲ ثانیه شنیده شده و سپس سمعک خاموش می شود.

نکته: زمان دقیق بین صدای اول )ولتاژ ضعیف( و صدای دوم )خاموش شدن سمعک( تا حد زیادی به میزان صدای موجود در محیط و نوع باتری بستگی دارد گذاشتن و برداشتن سمعک پیش از قرار دادن سمعک در گوش خود مطمئن شوید که باتری را به درستی قرار داده و درب آن کاملاً بسته شده است. سپس طبق دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی :
۱-خود سمعک و یا دستگیره آن را بین دو انگشت شست و اشاره خود نگه دارید )به صورتی که میکیروفن به سمت بالا و انتهای سمعک به سمت کانال گوش باشد.

۲- نرمه گوش را با دست دیگر رو به پائین کشیده و همزمان سمعک را به آرامی تا حدی که احساس راحتی نمائید داخل کانال گوش قرار دهید.

۳-برای برداشتن آن، زائده سمعک را با انگشتان خود گرفته و به آرامی خارج کنید.

نکات مفید دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

•در ابتدا ممکن است پذیرای سمعک در گوش خود نباشید ولی به مرور زمان و مشاوره با شنوایی شناس به سمعک خود عادت خواهید کرد. با راهنمایی شنوایی شناس در رابطه با میزان زمان استفاده از سمعک خود تصمیم گیری
نمائید.
•ممکن است گوش شما نسبت به هر جسم خارجی حساسیت داشته و دچار تحریک جزئی شود. در این صورت به شنوایی شناس مراجعه نمائید.در صورتی که نسبت به سمعک خود آلرژی داشتید با شنوایی شناس در میان بگذارید.
مواد قالب دیگری نیز وجود دارند که شاید نسبت به آنها حساسیت نداشته باشید.
اگر دچار تورم شدید گوش، ترشح، جرم بیش از حد و سایر شرایط غیر طبیعی شدید حتماً به شنوایی شناس خود مراجعه فرمائید.

روشن کردن
باتری را داخل محفظه قرار داده و درب آن را کاملاً ببندید.۲

خاموش کردن

برای خاموش نمودن سمعک درب باتری را کمی باز کنید تا حدی که باتری با سطح داخلی محفظه اتصالی نداشته باشد. از ولوم سمعک ITC می توان برای خاموش و روشن کردن سمعک استفاده کرد. برای خاموش نمودن سمعک ولوم کنترل را تا آخرین حد ممکن به سمت عقب بچرخانید تا کلیک را زیر انگشت خود احساس کنید. برای روشن نمودن سمعک ولوم کنترل را به سمت صورت بچرخانید.۳

برخی از سیستم ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که سمعک با چند ثانیه تاخیر روشن می شود ) Power On Delay (. بنابراین هنگام قرار دادن سمعک در گوش صدای سوت شنیده نمی شود. هم چنین
ممکن است شما صدایی بشنوید که بیانگر روشن شدن سمعک است.
شنوایی شناس این ویژگی ها را برای سمعک شما فعال یا غیر فعال
میکند.

دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

تغییر ولوم سمعک ITC

ولوم کنترل سمعک  داخل گوشی شما به منظور خاموش/روشن و همچنین افزایش /کاهش میزان بلندی صدا استفاده می شود. به منظور افزایش و کاهش بلندی صدا، ولوم کنترل را به سمت صورت و عقب بچرخانید، ممکن است سمعک شما به گونه ای برنامه ریزی شده باشد که در صورت رسیدن به حد متعادل بلندی صدای بوق شنیده شود.

استفاده از تلفن بر اساس راهنماییهای دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

در صورتی که سمعک شما بیش از ۱ حافظه داشته باشد قابلیت سازگاری با تلفن را دارد و در نتیجه باعث بهبود مکالمات تلفنی شما می گردد. برای این منظور گوشی تلفن یا موبایل خود را بدون آن که خیلی به گوش نزدیک شود مقابل گوش قرار دهید. در این حالت برنامه اتوماتیک تلفن فعال می شود و احتمالاً صدای پیام هشدار را خواهید شنید. اگر گوشی تلفن خیلی به سمعک نزدیک شود صدای سوت مانندی از سمعک شنیده خواهد شد که به آن فیدبک گفته می شود. در چنین حالتی زاویه گوشی تلفن را اندکی تغییر داده و یا در فاصله ۳- ۲ سانتی متری گوش قرار دهید.

اگر برنامه تلفن سمعک شما فعال نمی شود به شنوایی شناس مراجعه فرمائید. او یک آهن ربای کوچک در اختیار شما قرار می دهد که با قرار دادن آن روی گوشی تلفن، سیستم پاسخ دهی تلفن سمعک شما به طور اتوماتیک فعال می شود.

(Reminder )یادآور

برخی سمعک ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که در تاریخ معین قرار ملاقات شما با شنوایی شناس را از طریق پیام هشدار به شما اطلاع می دهد. شنوایی شناس می تواند این ویژگی را برای سمعک شما فعال کند. پیام هشدار می تواند صدای بوق و یا گفتار Make an appointment( ( باشد. در صورت شنیده شدن این پیام با شنوایی شناس خود تماس حاصل فرمائید.Feedback )صدای سوت( فیدبک زمانی رخ می دهد که اصوات تقویت یافته توسط سمعک از کانال گوش خارج شده و مجدداً به میکروفون سمعک باز گردد.

برای خرید سمعک داخل گوشی با ما تماس بگیرید.

برخی سمعک ها با داشتن تکنولوژی دیجیتالی پیشرفته، فیدبک را به بهترین نحوه ممکن از بین می برد. در صورتی که پس از قرار گرفتن صحیح سمعک در گوش و تنظیم مناسب ولوم باز هم صدای فیدبک شنیده می شود به شنوایی شناس مراجعه فرمائید.

نگهداری از سمعک طبق دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

سمعک یک جسم بسیار ظریف است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. گرما، رطوبت و ورود مواد خارجی باعث آسیب به آن می شود. در صورتی که از سمعک اصفهان بخوبی نگهداری کنید کارایی و طول عمر آن افزایش خواهد یافت.
سمعک را هر روز تمیز کنید.

هیچ گاه سمعک داخل گوشی را با دستان آلوده لمس نکنید.

بهتر است نظافت سمعک و تعویض باتری را پشت میز انجام دهید تا از افتادن آن جلوگیری شود.

برای خارج نمودن جرم اطراف درب باتری، دهانه میکروفون ورسیور، از برس مخصوص و یا پارچه نرم و خشک استفاده نمائید.

هیچ گاه از آب، الکل و سایر محصولات شوینده استفاده ننمائید.

هیچ گاه قطعات سمعک را از هم جدا ننموده و یا داخل سمعک وسیله اضافی فرو نکنید.

اگر سمعک شما وکس گارد یا فیلتر دارد نحوه استفاده از آن را از شنوایی شناس بیاموزید.

هنگام استفاده از اسپری مو، اسپری رنگ و سایر اسپری های چسبنده سمعک را از گوش خود خارج نمائید. زیرا این مواد باعث مسدود شدن دهانه میکروفن و در نتیجه آسیب به سمعک می شود.

سمعک خود را در جای امن، خشک و دور از گرما و تابش مستقیم خورشید قراردهید.

زمانی که از سمعک استفاده نمیکنید آن را خاموش نموده و درب باتری را باز نگه دارید.

سمعک را در جایی قرار دهید که بتوانید براحتی پیدا کنید.

سمعک را دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار دهید.

از ورود آب به سمعک یا مرطوب شدن آن جلوگیری نمائید.

ممکن است قبل از دوش گرفتن فراموش کنید که سمعک را از گوشتان خارج نمائید، لذا حتماً مراقب باشید.

عادت کنید همیشه پیش از شنا و دوش گرفتن گوش های خود را بررسی کنید. همچنین قبل از شستن لباس هایتان، جیب هایتان را خوب بررسی نمائید.

در صورتی که سمعک شما خیس شد سریعاً باتری ها را خارج نموده، سمعک را روی یک حوله خشک و در جای امن قرار دهید، درب باتری را به مدت یک روز باز نگه دارید تا سمعک کاملاً خشک شود.

هیچ گاه سعی نکنید برای خشک کردن سمعک از مایکروویو، اجاق گاز و یا سشوار استفاده نمائید.

دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

راهنمای رفع مشکلات با دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

خدمات و تعمیر بر اساس دفترچه راهنمای سمعک داخل گوشی

اگر سمعک شما به هر دلیلی بدرستی کار نمیکند به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر آن ننمائید. این کار نه تنها باعث از بین رفتن گارانتی و بیمه نامه، بلکه باعث آسیب جدی به سمعک می گردد. چنانچه سمعک کار نمیکند و یا دارای اشکال است با متخصصان ما تماس بگیرید شاید راه حل مناسب را بیابید. در صورتی که مشکل سمعک حل نشد، با شنوایی شناس خود تماس گرفته و یا به کلینیک وی مراجعه فرمائید.

انواع تعمیر سمعک داخل گوشی را به متخصصین ما بسپارید.

آنچه شما باید انجام دهید

رضایت مندی و سازگاری شما با سمعک به میزان استفاده شما از سمعک بستگی دارد. توانایی شما در استفاده از ورودی های جدید صوتی روز به روز بهتر می شود و بنابراین قادر خواهید بود صداها را بهتر بشنوید و درک کنید. با این حال شما نباید انتظار داشته باشید که بتوانید همه صداها و گفتارها را با کمک سمعک خود بشنوید.

زمانی که شروع به استفاده از سمعک میکنید قادر به شنیدن صداهایی می شوید که مدتی آنها را نشنیده بودید. حس میکنید سر و صدای محیط بسیار بلند است. در حالی که این سر و صدا همیشه وجود داشته است ولی شما به علت کم شنوایی تان متوجه این سر و صداها نمی شدید.

به خاطر داشته باشید مدت زمانی طول میکشد تا خود را با تغییرات ایجاد شده منطبق کنید و در این راه شما باید صبر، حوصله و تمرین داشته باشید. به این ترتیب با مرور زمان شما به صداهای جدید عادت کرده و از سمعک تان لذت خواهید برد. شنوایی تنها بخشی از سیستم افکار، ایده ها و احساسات شما است. علاوه بر این لب خوانی، حالات صورت و رفتارها به شما کمک میکند تا آنچه را که از طریق شنوایی ممکن است نشنوید با استفاده از این علائم درک کنید،

برخی از این رفتارهای جبرانی برای درک کلام گوینده شامل موارد زیر می باشد:

به گوینده نزدیک تر شوید.

عواملی که باعث حواس پرتی و ایجاد سر و صدا می شوند را کاهش دهید. برای مثال شستن ظروف در حین مکالمه باعث کاهش درک، حتی برای افراد سالم می شود.

در محیط های متفاوت، مناسب ترین و ساکت ترین مکان را برای گفتگو انتخاب کنید.

خواسته هایتان را به افراد بگویید، به یاد داشته باشید بیشتر افراد شما را نمی شناسند و از کم شنوایی شما آگاهی ندارند. آنچه خانواده و دوستان شما باید انجام دهند برخی افراد مشکل شنوایی را یک مسئله شخصی می دانند و گمان میکنند خودشان به تنهایی از پس مشکلات و عواقب آن بر می آیند. دقت کنید مکالمات و ارتباطات همیشه بین چند نفر انجام می شود. حمایت دوستان و خانواده در روند بهتر شنیدن شما و درک محاورات بسیار اهمیت دارد. از آن ها بخواهید که:

قبل از شروع صحبت توجه شما را جلب کنند.

بطور واضح و طبیعی صحبت کنند. گفتار سریع و بلند درک را مشکل تر میکند.

برای بیان منظورشان به جای تکرار کلمات از واژگان مترادف استفاده کنند. فهم کلمات مختلف و هم معنی راحت تر است.

هنگام صحبت در اتاق های آرام به شما نگاه کنند و یا رو به رویتان بنشینند.

عواملی که باعث حواس پرتی حین مکالمه می شود را کاهش دهند مثل صدای رادیو و تلویزیون.

با دهان پر صحبت نکنند و هنگام صحبت کردن دهانشان را نپوشانند.

برای آگاهی از قیمت سمعک داخل گوشی نامرئی و هزینه تعمیر سمعک داخل گوشی با ما همراه باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *