چرا تجویز سمعک برای کودکان کم شنوا الزامی و واجب است ؟

خریداری بهترین نوع سمعک برای کودکان مبتلا به کم شنوایی.

تجویز سمعک برای کودکان

در هر سنی که باشید امکان دارد که به کم شنوایی مبتلا شوید. و در این صورت برای بهبود وضعیت شنیداری خود باید از وسایل کمک شنوایی مانند سمعک استفاده نمایید. اما برخی از انسانها از همان بدو تولد و یا در سنین کودکی دچار اختلالات شنوایی می شوند. و در این صورت با انجام آزمایشات و معاینات دقیق باید توسط ادیولوژیست یا پزشک متخصص بهترین نوع سمعک برای کودکان تجویز گردد.

توانبخشی شنوایی مجموعه ای است از خدمات و اقداماتی خاص که برای فراهم نمودن ارتباط دریافتی و بیانی در ایده آل ترین حالت برای افراد مبتلا به اختلالات شنوایی انجام می گیرد. در این مجموعه آموزش هایی برای ارتقا مهارت های بیانی و دریافتی و شنوایی جهت صداسازی به افراد داده می شود .

امکان دارد که با تجویز پزشک سمعک برای کودکان تجویز شود، که این امر در واقع آغاز روند بهبود اختلال کم شنوایی در کودک است.خانواده و اطرافیان فرد مبتلا موثر ترین افراد در زندگی ان شخص هستند. و باید بپذیرند که فرزند آنها دارای مشکل کم شنوایی شده است. و در پروسه ی توانبخشی کودک کم شنوا همکاری نمایند. نحوه ی برخورد با فرد مبتلا از مهم ترین مواردی است که باید به بهترین شکل صورت بگیرد. در صورت تجویز سمعک برای کودکان خانواده موطف است که به کودک کمک نماید تا روند عادت پذیری وی به این وسیله سرعت یافته و به راحتی بتواند از ان استفاده کند.

در صورتی که خانواده و اطرافیان و حتی دوستان خردسال کودک رفتار و برخورد مناسبی با وی نداشته باشند زمینه های ایجاد اضطراب، افسردگی، فقدان اعتماد به نفس و پرخاشگری در وی به وجود خواهد آمد. بنابراین خانواده هایی که سمعک برای کودکان و فرزندان آنها تجویز شده است، باید بیش از پیش به کودک و رفتارهای دیگران با وی و هم چنین بهداشت روانی او توجه کنند. و استفاده از وسایل کمک شنوایی را جدی بگیرند.

به ویژه کودکان خردسال که در سنین رشد و یادگیری هستند قطعا نیاز دارند تا از طریق صحیح شنیدن محیط پیرامون خود و گفتار دیگران را درک کنند. و زمانی که سمعک برای کودکان کم شنوا استفاده شود دستیابی به این درک را که موجب رشد و تعالی او خواهد شد، فراهم می سازد. از جمله عوامل موثر در روند تربیت شنوایی کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد: میزان همکاری فرد کم شنوا، میزان و کیفیت همکاری والدین و خانوده ی آن شخص، میزان افت شنیداری، سن شروع و تشخیص کم شنوایی، سن شروع آموزش تربیت شنوائی.

سمعک گرافنی

نشانه های کم شنوایی و تشخیص نیاز جهت تهیه سمعک برای کودکان

اطلاع از نشانه های افت شنوایی در نوزادان و کودکان خردسال باعث تشخیص به موقع توسط والدین و مراجعه در زمان مناسب به پزشک می باشد و این موضوع بسیار اهمیت دارد. پس از مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی معتبر و انجام معاینات در صورت لزوم با راهنمایی و صلاحدید ادیولوژیست بهترین نوع سمعک برای کودکان تجویز می گردد.

یکی از اولین نشانه های کم شنوایی در خردسالان عدم واکنش نشان دادن به محرکات محیطی است، صداهای محیط، ملودی اسباب بازی ها و صدای پدر و مادر و غیره مواردی هستند که توجه کودکان را جلب می کند اما در صورتی که کودک به این موارد پاسخ ندهد و یا با تاخیر پاسخ بدهد، پدر و مادر باید توجه بیشتری داشته و علت را بیابند.

لازم به ذکر است که اقدامات مربوط به توانبخشی شنیداری و تهیه سمعک برای کودکان باید تا قبل از سن دو سالگی انجام شود و هر چه زودتر فرایند درمانی آغاز گردد زیرا کودک در این سن در حال زبان آموزی و کشف محیط اطراف از طریق آوا و اصوات می باشد . هر چه وسایل کمک شنوایی و سمعک زودتر تجویز شود و اقدامات تربیت شنوایی کودکی که دچار کم شنوایی است سریع تر انجام گیرد، احتمال بهبود افزایش می یابد.

بهترین نوع سمعک برای کودکان سمعک های پشت گوشی می باشد که با انواع قالب ها قابل تجویز بوده که از مواد نرم ساخته می شوند. با افزایش سن کودک می توان قالب آنرا مجدد در سایز بزرگتر ساخت و با بزرگتر شدن فرد می توان از انواع داخل گوشی که دید کمتری دارند استفاده نمود.

تجویز سمعک برای کودکان کم شنوا

نکات مهم در مورد استفاده از سمعک توسط خردسالان

اصلی ترین نکته در زمینه تجویز سمعک برای کودکان ، فیت کردن مناسب و دقیق قالب گوش می باشد.فیت نکردن قالب های کوچک ، ممکن است به ایجاد فیدبک سمعک منجر گردد.همچنین ساخت قالب بزرگ می تواند به کانال گوش و یا لاله گوش آسیب وارد کند. به دلیل رشد سریع کانال گوش کودک، هر ۴ تا ۶ ماه یک بار ، قالب گوش کودک باید تعویض گردد. مورد دیگر که بسیار مهم است ، مدیریت مناسب خانواده در دوره تنظیم سمعک است ، به گونه ای که استفاده دائم کودک از سمعک را تنظیم نماید.

برخی از کودکان قبول نمی کنند که سمعک را بر روی گوش خود بگذارند، برخی دیگر به صدای تقویت شده واکنش منفی نشان می دهند و برخی نیز از سمعک بعنوان وسیله ای برای تهدید کردن والدین و کنترل رفتارهای آنها در قبال خودشان استفاده می کنند. ادیولوژیست باید والدین را تشویق و راهکارهایی ارائه نماید تا بتوانند به کودک خود در جهت استفاده تمام مدت از سمعک، کمک کنند. در ابتدا از زمان های کم شروع کرده و به تدریج زمان استفاده را افزایش می دهیم.

همچنین یک سری امور را باید به امور روتین کودک تبدیل نمود. برای مثال ، گذاشتن سمعک باید جزئی از پروسه لباس پوشیدن صبحگاهی و همچنین برداشتن آن، جزئی از در آوردن لباس ها و آماده شدن برای خواب باشد.برای کودکان بزرگتر بهتر است از سیستم تشویق استفاده گردد. مثلا اگر این هفته هر روز مدت معینی سمعک را بگذارد، برایش جایزه ای در نظر گرفته شود. روال راهبری ادیولوژیک کودک کم شنوا، اگر به صورت دائم و مستمر انجام گردد،

قطعا سودمندی سمعک کودک را به حداکثر خواهد رساند. در این روال، باید معاینات اتوسکوپی منظم، چک منظم سمعک، تست های ادیومتری منظم با و بدون سمعک، انجام ارجاعات پزشکی و سایر ارجاعات در اسرع وقت و … انجام گردد تا هر اختلال پیش آمده به بهترین نحو و در زمان مناسب، برطرف گردد و کودک کمترین محرومیت حسی را تجربه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *