قالب سمعک

قالب سمعک پشت گوشی با اصطلاح Ear Mold چیست؟

زمانی که یک فرد با عارضه کم شنوایی یک سمعک پشت گوشی (BTE) انتخاب می کند، اغلب نیاز به یک سمعک جهت بهبود کارایی آن دارد.

این وسیله از جنس پلاستیک، آکریل (نرم یا سخت) یا سیلیکونی می باشد که کاملا به اندازه گوش و طبق کاهش شنوایی افراد ساخته می شود و داخل گوش قرار می گیرد که توسط تیوپ پلاستیکی انعطاف پذیر و ظریفی به سمعک پشت گوشی متصل می شود. این وسیله باعث انتقال صدا از سمعک به گوش میگردد و در واقع یک انتقال دهنده صدا از سمعک به گوش هستند.

جهت تهیه این قالبها شما ابتدا به یک کلینیک شنوایی شناسی مراجعه کرده و قالبگیری از گوشتان توسط یک شنوایی شناس انجام می دهید. قالب اولیه به لابراتوار ساخت قالب ارسال شده و ساخت قالب سمعک انجام می شود. قالب ساخته شده توسط شنوایی شناس بر روی گوش تنظیم می شود.
قالبهای در رنگهای صورتی و شفاف می باشند.

قالب گوش باید کاملا فیت و اندازه گوش باشد، طوری که ایجاد فیدبک( بازخورد و نشت صدا ) نکند. ولی نباید آنقدر کیپ باشد که باعث درد شود.
فراموش نکنید که قالب سمعک عنصر مهمّی در بهبود شنوایی افراد کم شنوا محسوب می شود و در صورتی که قالب سمعک مناسب، گوش فرد نباشد، می تواند شنوایی و کارایی سمعک را مختل کند.

هم چنین ممکن است قالب سمعک به دلایلی از جمله شکستن، جاباز کردن گوش، رشد گوش کودک و… کارایی خود را از دست بدهد که در این صورت می توان با مراجعه به اودیولوژیست قالبی جدید را سفارش داد.

هشدار!
به یاد داشته باشید که قالب گیری گوش برای سمعک، اگر به روش صحیح و با مواد استاندارد انجام نشود، می تواند به پرده ی گوش و مجرای خارجی آن آسیب هایی جدی وارد نماید و ایجاد التهاب و حساسیت کند. بنابر این برای قالب گیری گوش باید به اودیولوژیستی که در این کار مهارت دارد مراجعه نمایید.

قالب سمعک

انواع مدلهای قالبها

قالب سایز CIC

سمعک داخل گوش CIC این نوع قالب کاملا داخل کانال گوش قرار می گیرد و قابل دیدن نیستند. این مدل قالب برای سمعکهایی که قدرت زیاد بالایی ندارد استفاده می شود.

قالب سایز کانال (Canal)

این نوع قالب تا حدودی از مدل CIC بزرگتر بوده ولی نسبتا دید کمتری دارد.

قالب مدل اسکلتون ( Skeleton)

این مدل قالب قسمت بیرونی گوش را پر می کند ولی قسمت وسط آن جهت سبکی و دید کمتر خالی می شود. حلقه موجود در این قالب در قسمت بیرونی گوش قرار گرفته و دید کمی دارد. 

Tin Tube قالب

این مدل قالبها برای سمعکهای پشت گوشی بسیار ظریف و مینیاطوری استفاده می شوددید خیلی کمی و کاربرد راحت تر نسبت به قالبهای دیگر دارد.

قالب سمعک جیبی

.بلندگوی سمعکهای جیبی داخل سمعک تعبیه نشده و توسط یک سیم به سمعک متصل میباشد.بلندگو به حلقه فلزی قالب وصل شده و صدا را به داخل گوش انتقال می دهد

قالب سمعک ضد آب

قالب های ضد آب از جنس سیلیکون هستند و مانع ورود آب به گوش می گردند. معمولاً بیمارانی که دچار پارگی پرده ی گوش، عفونت های قارچی و باکتریال و… می شوند و نباید هنگام دوش گرفتن یا شنا کردن، آب به مجرای گوش شان وارد شود، استفاده از قالب های ضد آب را .بهداشتی تر و مطمئن تر از شیوه های دیگر می دانند

لازم به ذکر است که علاوه بر قالب های ضدآب، سمعک های ضد آب نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول این سمعک ها مورد استفاده ی ورزشکاران و یا افراد دچار وسواس هستند.

قالب سمعک ضد صوت

قالب سمعک

برخی افراد در محیط های پرسروصدا مانند کارخانه ها، فرودگاه ها و… کار می کنند و بر اثر تماس فراوان با صداهای بلند، به تدریج دچار کم شنوایی می گردند. قالب ضد صوت می تواند مانعی برای ایجاد یا تشدید کم شنوایی باشد.

از طرفی نیز ممکن است برخی افراد دچار اختلال حساسیت شنوایی باشند. بدین صورت که صداها را بلندتر از افراد دیگر می شنوند و آزار می بینند. به همین منظور قالب های ضد صوت از جنس سیلیکون ساخته شده تا از شنوایی این گونه افراد محافظت کند.

قالب سایز نیمه شل ( Half Shell)
قالب سایز شل (Shell)
در صورت نیاز به انواع قالب های سمعک، ضد آب و ضد صوت می توانید پس از تماس با مرکز تخصصی شنوایی سنجی و سمعک ماهان و تعیین وقت پذیرش، به این مرکز مراجعه نموده و قالب مورد نظر خود را سفارش دهید.

برای تعیین وقت و تماس با ما اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *