031-32683368 
about banner

به هر نوع بیماری و یا اختلالاتی که بر گوش و شنوایی انسان تاثیر می گذارد، بیماری های گوش اطلاق می گردد.

از جمله بیماری های شنوایی که میتوان اشاره کرد سرطان گوش،اتواسکلروز،عفونت گوش و مریضی منیر هستند :

 سرطان گوش معمولا بر روی پوست گوش خارجی رخ می دهد وکارسینوم و ملانوما که انواع مختلفی از آن هستند، بیشتر در گوش خارجی ،اما درصورت بدخیم بودن میتوانند در داخل گوش هم رخ دهند.

اتواسکلروز تجمع بافت اسفنجی یا استخوان مانند در گوش میانی است که مانع از کارکرد درست استخوانچه، یعنی استخوان رکابی در گوش میانی میشود.این بیماری معمولا در نتیجه ی کاهش شنوایی هدایتی(از دست دادن شنوایی به واسطه ی ایجاد یک مشکل در گوش خارجی یا میانی)ست. 

بیماری منیر برروی گوش داخلی و سیستم دهلیزی(که به حفط تعادل کمک میکند) تاثیر میگذارد. در این بیماری، بخش حلزون مانند گوش به نام اندام کورتی متورم شده و منجر به از دست دادن شنوایی میشود.

میکروبها مانند باکتریها و ویروسها میتوانند وارد گوش شده و باعث عفونت آن شوند.عفونت گوش میانی یکی از رایج ترین علل برای مراجعه کودکان به دکتر است که میتواند بر گفتار اولیه و توسعه ی زبانی آنها تاثیر گذارد.

اختلال شنوایی، در نتیجه بیماری یا اختلال گوش خارجی، میانی و یا داخلی به وجود می آید. آسیب شدید شنوایی در بدو تولد تقریبا همیشه در نتیجه ی اختلال در عملکرد عصب شنوایی است و با دارو یا جراحی قابل درمان نمی باشد. در دوران کودکی شایع ترین علت ایجاد اختلال شنوایی، عملکرد ضعیف شیپور استاش به همراه تجمع مایع زرد کم رنگ و روشن در حفره گوش میانی است و این بیماری اوتیت میانی سروز نامیده می گردد. در اوایل و اواسط بزرگسالی علت معمول برای اختلالات پیشرونده شنوایی بیماری اتواسکروز است. علت معمول کم شنوایی پس از سن ۶۰ سالگی پیرگوشی می باشد.

در بسیاری از موارد کم شنوایی به دلیل وجود یک مشکل در انتقال صدا به حلزون گوش است و با دارو یا جراحی قابل اصلاح و بهبوداست. هنگامی که کم شنوایی ناشی از آسیب به سلول های حلزون و یا عصب گوش باشد، قابل درمان دارویی و جراحی نخواهد بود. البته در مواردی مانند اختلالات عصب شنوایی ناشی از بیماری سیفلیس، منییر و یا در برخی موارد کمبود روی استثنائاتی وجود دارد.

پیشگیری از درمانِ آسیب عصب شنوایی، مهم تر است. برای مثال، مواردی مانند ناشنوایی نوزاد ناشی از سرخجه در مادر را می توان با واکسن سرخجه پیشگیری کرد. به علاوه، آسیب عصبی شنوایی ناشی از قرار گرفتن در معرض سر و صدای بیش از حد و طولانی مدت با تشخیص زود هنگام قابل پیشگیری است. در واقع، افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند باید از وسایل محافظت شنوایی استفاده کنند و شنوایی آنان بایستی به صورت مرتب پایش شود.

شیوع اختلال شنوایی در جمعیت های سنی مختلف متفاوت می باشد. بر اساس آمار تا ۶ سالگی، ۲/۰ درصد از کودکان دچار اختلال شنوایی در یک یا هر دو گوش هستند. تا سن ۱۸ سالگی آمار کم شنوایی به ۵/۲ تا ۳ درصد می رسد. تا سن ۶۵ سالگی، تعداد بزرگسالان مبتلا به اختلال شنوایی تشخیص داده شده به ۵ درصد می رسد. پس از سن ۶۵ سالگی بروز اختلال شنوایی به سرعت افزایش می یابد. حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از افراد بین سنین ۶۵ و ۷۵ سال و ۴۰ درصد از افراد مسن تر از ۷۵ سال تحت تاثیر کم شنوایی قرار می گیرند.

 •  بدشکلی های گوش خارجی :

  بدشکلی های گوش ممکن است پس از سانحه به وجود آید و یا مادرزادی باشد. ناهنجاری های مادرزادی گوش شامل طیف گسترده ای از اختلالات، از گوش های کوچک و ناقص تا فقدان کامل گوش خارجی است. بدشکلی و ناهنجاری های مادرزادی در گوش خارجی می تواند اندازه، شکل و مکان آن را متاثر کند. در این گونه از موارد، روش های جراحی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند.

  ادامه مطلب

 • اوتیت میانی حاد :

  انسداد شیپور استاش در حین سرماخوردگی، آلرژی و یا عفونت های مجاری فوقانی تنفسی و وجود باکتری یا ویروس منجر به تجمع مایع در پشت گوش می شود که مجموعه ای از چرک و مخاط است. این بیماری اوتیت میانی حاد نامیده می شود و شایع ترین علت مراجعه ی کودکان به پزشک می باشد. علاوه بر این، این بیماری شایع ترین علت کم شنوایی در کودکان نیز محسوب می شود.

  ادامه مطلب

 • کم شنوایی ناشی از مسمومیتهای دارویی

   کم شنوایی ناشی از مسمومیتهای دارویی اهمیت خاصی دارند زیرا مصرف داروهای مختلف در زمان، فراوان است و در نتیجه کریهای ناشی از مسمومیتهای دارویی رو به ازدیادند. داروهای سمی برای گوش بیشتر از خانواده آمینوگلیکوزیدها هستند. از قبیل استرپتومایسین (که اختصاصاً بر روی لایبرنت تعادلی تاثیر میکند و در ابتدا وزوز گوش و سرگیجه ایجاد می نماید ولی مصرف زیاد آن پس از مدتی روی حلزون شنوایی تاثیر میکند.) دی هیدرواسترپتومایسین (که اختصاصاً سمیت شدید بر روی حلزون شنوایی دارد) کانامایسین(سمیت بر روی حلزون شنوایی دارد) کنین(اثر سمی خاصی بر روی حلزون دارد و ممکن است کری و وزوز گوش ایجاد کند) سمیت سالیسیلات موقتی است و با قطع دارو شنوایی به حالت عادی برمیگردد. آرسنیک و سرب موجب آسیب عصب هشتم و حلزون میشود. داروهایی که اثر سمی بر گوش دارند:

  ادامه مطلب